Jak wyglądało dawne życie teatralne i operowe Wrocławia? Jacy artyści byli oklaskiwani przez tutejszą publiczność? Jak wyglądało funkcjonowanie teatru od kulis? Jakie dzieła znajdowały się dawniej w repertuarze operowym? Na te i inne pytania chcemy odpowiadać w opowieściach o historii opery we Wrocławiu – tej dawnej i tej nowszej. Tak też powstał pomysł na szersze forum wymiany myśli, które obejmie teksty na różne tematy, z różnych dziedzin i różnych perspektyw. Tak powstaje nasza BLOGOPERA. Chcemy, aby obejmowała z jednej strony tematy historyczne, z drugiej otwieramy nasze forum na współczesne, aktualne kwestie i problemy. Mamy nadzieję, że będzie się ono nieustannie rozwijało o kolejne działy, obejmujące głosy postaci związanych z naszym teatrem oraz szeroko ujęte operowe impresje.

Działalność bloga zainaugurujemy cyklem „Operowe historie” , w którym sięgniemy do znanych i nieznanych wydarzeń z historii życia teatralnego Wrocławia i Śląska, korzystając z materiałów archiwalnych oraz prac autorów, bez których nasza wiedza z tego zakresu nie byłaby tak szeroka. Będziemy w nim przybliżać dzieła, postacie i konteksty. W bibliotekach i archiwach wciąż czeka na nas mnóstwo źródeł do odkrycia, zatem tematów do opowieści nie zabraknie. Do współtworzenia bloga chcemy zaprosić wszystkich miłośników i pasjonatów historii opery, historii Wrocławia, muzyki i sztuki ogólnie. Może interesuje Was jakiś obszar dawnej lub współczesnej działalności opery? A może macie swoje wspomnienia lub wrażenia związane z tą sceną? Do Waszej dyspozycji oddajemy specjalny kontakt, pod którym czekamy na wszelkie sugestie, propozycje i pytania.

blogopera@opera.wroclaw.pl

W najbliższych „Operowych historiach” m.in. o dotychczasowych publikacjach poświęconych historii sceny operowej we Wrocławiu i miejscowej prasie teatralnej. Zapraszamy!

Redaktorzy Operowych historii

Agnieszka Drożdżewska (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego)

Jan Płonka (Opera Wrocławska)